POZNÁTE FÁZI CYKLU „PO HLASE“?

 

Víte, že se operní pěvkyně, když to jde, snaží vyhnout konkurzům a důležitým koncertům těsně před a na začátku menstruace? A že se náš hlas během cyklu mění? 

 

Výzkumy ukazují, že v některých dnech je náš hlas hlubší a drsnější, a jindy vyšší a čistší. Některé dny je monotónní, jiné naopak zpěvný.

 

Tkáň hlasivek totiž reaguje na hormonální změny během cyklu podobně jako tkáň dělohy a děložního čípku. (Ten mimochodem také klesá kolem menstruace a nejvýše je během ovulace.)

 

 

Proměny hlasu během cyklu - Menstruace bez bolesti

ZMĚNY HLASU V PRŮBĚHU NAŠEHO CYKLU

 

Menstruační fáze (1.-7. den cyklu) – Začíná hluboko, končí vysoko

Na začátku menstruace bývá náš hlas lehce hlubší a zastřený, až chraplavý. Vědci to přičítají vysokému obsahu tekutiny v membránách našeho hrdla, který je způsoben zadržováním vody v těle. Jak však po menstruaci stoupá hladina estrogenu a tělo se přebytku tekutin zase zbavuje, i náš hlas se stává čistším a vyšším.

 

Předovulační fáze (8.-14. den cyklu) – Vyšší a přitažlivější

Jak estrogen stoupá, náš hlas je stále čistší a při mluvení zpěvnější, obzvláště vyšší tóny. Zpěvačky v této fázi zvládají vyzpívat i těžko dosažitelné vysoké tóny, ve srovnání s jinými fázemi cyklu. 

Čím blíže jsme ovulaci, tím náš hlas zní ženštěji, atraktivněji a koketněji (podle studie z roku 2013 uveřejněné v časopise Hormones and Behavior).

V tomhle týdnu je proto ideální přihlásit se do pěvecké soutěže, nebo nahrát nový podcast 🙂

Ale pozor, v profesním prostředí lépe uspějete s nižším tónem hlasu, který působí kompetentněji a autoritativněji, což vede k tomu, že vás lidé budou spíše poslouchat. V této fázi tak můžete pro snížení tónu hlasu využít lehké přitažení brady ke krku, což hlas položí níže automaticky.

 

 

Proměny hlasu během cyklu
proměny hlasu během cyklu

Poovulační fáze (15.-22.den cyklu) – Hluboký a monotónní hlas

V tomto týdnu dochází k poklesu hladiny estrogenu a zvýšení hladiny progesteronu. To dává našemu hlasu menší rozsah a plošší zvuk. Progesteron s sebou přináší zadržování vody, a hlas se tak stává hlubší a chraplavý, jako během menstruačního týdne.

 

Premenstruační fáze (23.-28.den cyklu) – Plošší a rozechvělý hlas

I v této fázi je hlas spíše monotónní. K tomu se přidávají potíže s dosažením vysokých tónů při zpěvu a náš hlas může znít rozechvěle.

Pokud se v této fázi nevyhnete důležité prezentaci, nebo pěvecké soutěži, kde potřebujete mít hlas v co nejlepší kondici, vyhněte se alespoň kofeinu. Místo toho si dejte heřmánkový čaj, který zvlhčí vaše hlasivky a pomůže vám hlas vyvážit a zklidnit.

 

Zajímavost na závěr

U uživatelek hormonální antikoncepce se změny hlasu neprokázaly.

 

Zdroje:

https://www.myhormonology.com/how-does-your-voice-change-from-week-to-week/

https://www.yorku.ca/earmstro/journey/pmvs.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5568722/

http://oldfiles.bjorl.org/conteudo/acervo/acervo_english.asp?id=3044

 

A co sledujete na svém hlase vy? 

 

Dejte mi vědět – třeba na mail, nebo ve FB skupině Tajemství ženského těla! 🙂

 

Chcete se dozvědět více o menstruaci a jejím příjemnějším prožívání?

Podívejte se na webinář o Menstruaci bez bolesti ZDARMA, nebo se rovnou přihlašte do ONLINE PROGRAMU!